Laboratoria Przyszłości to największy program edukacyjno-technologiczny skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych.
Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od Państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Zakupiony w ramach programu Laboratoriów Przyszłości sprzęt odpowiada potrzebom naszej szkoły, jest i będzie w przyszłości wykorzystywany na lekcjach obowiązkowych – do realizacji podstawy programowej, a także na zajęciach dodatkowych oraz kołach zainteresowań.
WRZESIEŃ 2023
We wrześniu w naszej szkole, podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym prowadzone były zajęcia z wykorzystaniem pomocy pozyskanych w ramach programu "Laboratoria przyszłości". Podczas lekcji biologii uczniowie klas 5-7 zapoznawali się z budową mikroskopu oraz obserwowali niewidoczne gołym okiem organizmy żywe. Zastosowanie zakupionego sprzętu pozwoliło uczniom wykorzystywać wiele zmysłów w tym samym czasie , co wpływa na szybsze uczenie się , zapamiętywanie, na rozwój kompetencji twórczych uczniów, myślenie matematyczne, wnioskowanie oraz kojarzenie .Uczniowie klasy 3 na zajęciach matematycznych budowali róże konstrukcje składające się z figur geometrycznych. Uczniowie klas 5-7 podczas zajęć plastycznych konstruowali różne przedmioty oraz pojazdy wykorzystując zakupione w ramach Laboratorium Przyszłości klocki konstrukcyjne. Zajęcia te zostały przeprowadzone przez panią Alinę Pokrywka.
W ramach zajęć rewalidacyjnych pani Manuela Drączkowska wykorzystywała długopis 3D. Podczas zajęć uczeń sam przygotowywał różne pomoce naukowe, co dodatkowo wzmocniło jego poczucie wartości i sprawstwa. Możliwość doboru ulubionych kolorów, była dodatkowym atutem, który mobilizował ucznia do ćwiczeń. Zajęcia oprócz koordynacji przestrzennej oraz motoryki małej kształtowały również wyobraźnię ucznia.
Na kółku krawieckim prowadzonym przez panią Iwonę Ostrowską uczennice klasy 6 szyły ozdobne gumki do włosów (Scrunchie), wykorzystując maszynę do szycia. Kółko stwarza młodym ludziom możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień. Jest okazją do zdobywania przez dzieci i młodzież nowych umiejętności przydatnych w życiu codziennym.
Na zajęciach rozwijających kreatywność informatyczną- kółku projektowania 3D prowadzonym przez panią Marlenę Chomiak uczniowie klasy 5 wykonywali modele 3D w programie Tinkercad, a następnie je drukowali za pomocą drukarki 3D Sygnis FlashForge. Pierwsze wydruki przedstawiały sześcienną kostkę do gry, cylinder oraz brelok do kluczy. Drukarka 3D jako narzędzie służące do nauki jak i zabawy pozwoliło uczniom nabyć kolejne umiejętności. Dzięki technologii druku 3D uczniowie mają możliwość udziału w kreatywnych i innowacyjnych zajęciach, a sami nauczyciele, otwarci na nowe sposoby przekazywania wiedzy, mają skuteczne sposoby na urozmaicenie zajęć.
Podczas lekcji techniki uczniowie klasy 6 pod kierunkiem pani Marleny Chomiak sprawdzali swoją kreatywność z wykorzystaniem klocków LEGO, za pomocą których budowali różne konstrukcje. Podczas zajęć uczniowie mieli przed sobą: ogólny temat, zagadnienie/problem do rozstrzygnięcia i klocki LEGO. Nauczyciel stworzył im idealne warunki do kreatywnego i logicznego myślenia oraz działania. Pozwolił, by uczestnicy zajęć samodzielnie dochodzili do wniosków i uczyli się analitycznego myślenia.
Projekt „Laboratoria Przyszłości” daje uczniom szersze możliwości rozwijania swoich zainteresowań, wykorzystania sprzętów w praktycznym działaniu, sprzyja integracji i współtworzeniu kreatywnych zajęć.