Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Zainteresowania

Logo Klubu Przyjaciół Bratka  - fioletowy okrąg z czerwonym wnętrzem na tle którego znajduje się żółtowłosy chłopiec
grafika własna

Klub Przyjaciół Bratka

W roku szkolnym 2020/2021, w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Staszica w Czerniczynie wdrażana jest innowacja pedagogiczna "Klub Przyjaciół Bratka", która ma na celu wprowadzenie nowatorskiej formy udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, metodą Ortograffiti, w postaci klubu, zrzeszającego uczniów klasy III. Metoda ta nie tylko wspiera procesy poznawcze, ale też przyspiesza rozwój społeczno-emocjonalny dziecka i pobudza jego motywację, co jest warunkiem powodzenia. Proponuje także innowacyjne rozwiązania, takie jak:

  • zaangażowanie wszystkich zmysłów biorących udział w nauce czytania i pisania,
  • czytanie z syntezą,
  • wspieranie rozwoju emocjonalno-społecznego dziecka za pomocą bajek terapeutycznych w wersji książki i nagranych słuchowisk.

W ramach cotygodniowych zajęć klubowych realizowany jest "Program Edukacyjno-Terapeutyczny Ortograffiti z Bratkiem". Odbędą się także działania angażujące społeczność szkolną.

We wrześniu klubowicze świętowali Międzynarodowy Dzień Kropki, stworzyli regulamin Klubu Przyjaciół Bratka oraz samodzielnie wykonali legitymacje członkowskie. Otrzymali także atrakcyjne gadżety klubowe.

Odpowiedzialny za wprowadzenie innowacji: Animator Ortograffiti – Ewelina Rybicka 

Projekt "Ortograficzne bransoletki"

W październiku Klubowicze Ortograffiti z naszej szkoły utrwalili, na samodzielnie wykonanych bransoletkach, poznane zasady pisowni trudnych wyrazów. Cały czas służą nam one „ortograficzną” pomocą. 

Nasz projekt w listopadzie

W listopadzie, pomimo nauki zdalnej, udało się zrealizować projekt „Tworzymy plakaty i mapy myśli”. Członkowie Klubu Przyjaciół Bratka samodzielnie wykonali plakaty do wybranych wyrazów trudnych pod względem ortograficznym: pszczółka, wąż, plaża, żołnierz, wiewiórka, góra. 

Lapbooki Przyjaciół Bratka

Członkowie Klubu Przyjaciół Bratka życzą Pani Dyrektor, nauczycielom, pracownikom i wszystkim kolegom i koleżankom z naszej szkoły zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. Pozdrawiamy.

Projekt „Ortokrzyżówki”

W styczniu udało nam się zrealizować projekt „Ortokrzyżówki”. Członkowie Klubu Przyjaciół Bratka samodzielnie wykonali krzyżówki z wyrazami trudnymi pod względem ortograficznym. 

„Walentynkowe rymowanki dla kolegi i koleżanki”

W lutym zrealizowaliśmy projekt „Walentynkowe rymowanki dla kolegi i koleżanki”. Obchodziliśmy także Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji klubowicze przygotowali dla kolegów i koleżanek z kl. I i II różne gry i zabawy językowe: rebusy, krzyżówki, „łamańce językowe”, łamigłówki ortograficzne, a także konkursy. W ramach projektu „Starsi młodszym” czytaliśmy przedszkolakom z grupy 5-6 latków wybrane baśnie. Na zakończenie wręczyliśmy im kolorowanki z ulubionymi bohaterami bajek. W Klubie Przyjaciół Bratka odbył się konkurs ortograficzny. Uczniowie zmierzyli się z dyktandem, łamańcami językowymi oraz z różnymi łamigłówkami ortograficznymi. Mistrzami Ortografii zostały: Gabriela Dworak (kl. III) i Zuzanna Kubica (kl. III), zaś Mistrzami Słowa – Kevin Frykowski (kl. III) oraz Dominik Okoński (kl. III).

Przydatne linki

 

Jeżeli znalazłeś błąd na tej stronie bądź masz uwagi dotyczące jej funkcjonowania napisz na adres: sekretariat@hrubieszow-gmina.pl

Nota informacyjna

Informacje opublikowane w niniejszym serwisie pochodzą ze wszystkich jednostek organizacyjnych Gminy Hrubieszów. Za prawidłowość informacji odpowiedzialność ponosi konkretna jednostka, która opublikowała informację lub jest zobligowana do jej publikacji. 

Wszelkie przepisy prawa podane na tej stronie mają charakter informacyjny i nie stanowią wykładni prawa.