Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Festiwal nauk w Lublinie

Festiwal nauk w Lublinie

Festiwal nauk w Lublinie

20 września 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach udali się na wycieczkę do Lublina.


Tego dnia uczestniczyli w pokazach, doświadczeniach i wykładach, organizowanych przez uczelnie wyższe w ramach XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki, który w tym roku odbywał się pod hasłem: Nauka dla przyszłości.
Uczniowie udali się do Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na
pokazy chemiczne pt. Światło w reakcji chemicznej. Reakcje spalania i wybuchy, kolorowe płomienie i świecące roztwory – to wszystko mogliśmy zobaczyć na naszych zajęciach. Podczas 50 minutowego fascynującego opowiadania o chemii z reakcjami „na żywo” dowiedzieliśmy się, dlaczego wodór jest postrzegany jako paliwo przyszłości, a hel jest sprzedawany w dziecięcych balonikach.
Następnie uczestnicy wycieczki wkroczyli w "Ciekawy świat nauki" – rozpoczynając wędrówkę po księgozbiorach, gdzie mogli podziwiać pokaźne zbiory książek dla dzieci i młodzieży w Bibliotece Głównej UMCS. Na wystawie zaprezentowane zostały wybrane pozycje z zakresu literatury naukowej, adresowanej do młodego odbiorcy. Przedstawione były różne formy wydawnicze, poczynając od książek ilustrowanych dla najmłodszych dzieci, poprzez komiksy do literatury popularno-naukowej. Wystawa prezentowała, jak fascynujący i różnorodny jest świat nauki. Kolejnym punktem była wystawa pt. Maleńkie cudeńka – niezwykła pasja kolekcjonera temperówek.
Przedmiotem wystawy zaprezentowanej w Bibliotece UMCS był imponujący zbiór temperówek, pochodzących z różnych zakątków świata. Zabytkowe eksponaty wykonane z mosiądzu z pewnością zainteresowały zarówno najmłodszych uczestników, jak i starszych.
Prezentowane obiekty miały kształty różnych przedmiotów codziennego użytku, miniatur militariów, pojazdów czy instrumentów muzycznych. Co ciekawe, każdy z tych przedmiotów posiadał ruchome elementy: otwierane szuflady i drzwiczki, czy pokrętła i korbki. Przepiękne unikatowe temperówki o doskonale odwzorowanych detalach były wykonane z niezwykłą precyzją detali. Kolekcja liczyła 187 sztuk i głównie obejmowała eksponaty wykonane ze stopu metali i tworzywa.
Następnie młodzież udała się na Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki na warsztaty pt. Szyfrowanie dla każdego.
Od najdawniejszych czasów ludzi interesowało, jak sprawnie i pewnie przekazywać tajne informacje. Podczas warsztatów zaprezentowano wybrane metody szyfrowania wiadomości np. szyfr Cezara, czy szyfr geometryczny oraz rozmawiano o Enigmie. Każdy uczestnik mógł stworzyć własny szyfr i postarać się rozszyfrować wiadomość otrzymaną od koleżanki/kolegi.
Uczestnicy warsztatów poznali matematykę trochę inną niż w szkole – wciągającą i nieco tajemniczą.
W dalszym etapie uczniowie słuchali wykładu pt. Diamenty w gemmologii, jubilerstwie i anegdocie, gdzie dowiedzieliśmy się, jaka jest różnica pomiędzy diamentami i brylantami, od czego zależy ich cena, czym charakteryzują się diamenty, jakie są rodzaje szlifów brylantów, jakie są sposoby i kryteria wyceny. Całość została okraszona dużą ilością anegdot związanych z tymi kamieniami oraz historiami najsławniejszych diamentów.
Zwieńczeniem wycieczki był ciepły posiłek, po którym wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do autokaru, by udać się w drogę powrotną do domu.
Wyjazd zorganizowały: p. Aneta Nocek, p. Iwona Podgalska – Pańko, p. Małgorzata Sobczuk

 

Przydatne linki

 

Jeżeli znalazłeś błąd na tej stronie bądź masz uwagi dotyczące jej funkcjonowania napisz na adres: sekretariat@hrubieszow-gmina.pl

Nota informacyjna

Informacje opublikowane w niniejszym serwisie pochodzą ze wszystkich jednostek organizacyjnych Gminy Hrubieszów. Za prawidłowość informacji odpowiedzialność ponosi konkretna jednostka, która opublikowała informację lub jest zobligowana do jej publikacji. 

Wszelkie przepisy prawa podane na tej stronie mają charakter informacyjny i nie stanowią wykładni prawa.