Wioska Gotów-Skansen

To tutaj możemy "przenieść się" w czasy starożytności. Ówczesną stolicę regionu, założyli Goci w II w. n.e. Przybysze z północy, podążając ze Skandynawii do „lepszego świata”, południowo-wschodniej Europy, zatrzymali się na ok. 200 lat w Kotlinie Hrubieszowskiej.

Rozwinęli tutaj jedną z najbardziej fascynujących kultur ówczesnej Europy. Około 375 r. n.e., nękani przez najazdy wojowniczych plemion, m.in. Hunów, opuścili okolice Hrubieszowa. Zobaczymy tutaj m.in. zagrodę garncarza, półziemiankę tkaczki oraz chatę wojownika-kupca.

Kontakt dla zwiedzających: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla bardziej aktywnych i wymagających, po uprzednim uzgodnieniu organizowane są 2-3 h żywe lekcje historii - dla grup zorganizowanych dla dzieci i młodzieży szkolnej. W ich trakcie prowadzone są pokazy i warsztaty dawnych rzemiosł, pokazy walk, prezentacja dawnej kuchni. Udostępniamy również miejsce ogniskowe.
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zwiedzanie: maj - październik, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00 -18:00, poniedziałek - nieczynne.

Zapraszamy także na imprezy:
Szczególnie widowiskowa jest Biesiada Archeologiczna w Masłomęczu z prezentacją życia codziennego starożytnych mieszkańców Europy - organizowana każdego roku w ostatni weekend lipca.

Wioska Gotów w Masłomęczu
Masłomęcz 99
22-500 Hrubieszów

Człowiek rozpala ogień w piecu z gliny
Wnętrze chaty gockiej
Człowiek rozpala ogień w piecu z gliny
Wojownik gocki
Życie w wiosce gockiej
Wojownik gocki
Chata gocka
Jedna z replik chat
Chata gocka
Wioska gocka
Replika chaty
Wioska gocka
Grupa wojowników gockich
Przemarsz wojów gockich
Grupa wojowników gockich