Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - XXII DZIEŃ PAPIESKI ,,BLASK PRAWDY”

XXII DZIEŃ PAPIESKI ,,BLASK PRAWDY”

9. 10.2022r. w naszej szkole odbyła uroczysta akademia poświęcona obchodom XXII Dnia Papieskiego.

Uczniowie klas VI i VIII, pod kierunkiem katechetki p. C. Malec, wystąpili z częścią artystyczną, której treścią było przypomnienie nauczania św. Jana Pawła II o Miłości, Prawdzie i Wolności zawartych w Encyklice ,,Veritatis splendor”.Na wstępie wysłuchaliśmy przemówienia Ojca św. jakie wygłosił w Olsztynie 6 czerwca 1991 r., w którym wyraził swoje refleksje na temat znaczenia Prawdy w życiu osobistym człowieka, zawodowym i społecznym. Szczególnie w dzisiejszych czasach treści te nabierają istotnego znaczenia, gdyż spotyka się manipulacje i zakłamania prawdy w mediach i przestrzeni publicznej. ,, Gdy przyjrzymy się obecnej sytuacji: w szkole , w domu, na ulicy, zorientujemy się, że nie brakuje warunków i okazji do wypełniania nauki Papieża. (…)To znaczy, że mamy świadczyć własnym życiem o Prawdzie, bronić jej i być odpowiedzialny za Prawdę.”- podkreślała młodzież i zauważyła, że blask Prawdy jaśnieje przede wszystkim w nas samych. Nasze błędy i grzechy nigdy nie zgaszą światła, które mamy w sobie. W głębi serca każdy z nas tęskni za prawdą i chce ją w pełni poznać. Dlatego rozwijamy nasze pasje i zainteresowania, uczymy się nowych przedmiotów, tworzymy nowe teorie i nowoczesne technologie. To wszystko jednak jest tylko narzędziem, które pomaga nam odkryć, że życie tylko wtedy jest prawdziwe, kiedy przemienia się w coś, co jest poza nami. Jak mówił Papież w jednym ze swoich wierszy: „Jeśli jednak prawda jest we mnie, musi wybuchnąć. Nie mogę jej odepchnąć, bobym odepchnął sam siebie”. Podczas Akademii nie zabrakło także śpiewu piosenek oazowych ulubionych przez św. Jana Pawła II- m.in. ,, Barki”.