Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Obchody Jubileuszu 200-lecia szkoły

Grupa uczniów w strojach ludowych z panią dyrektor, panem Wójtem, panią Sekretarz gminy i nauczycielką przygotowującą uczniów
fot. Jacek Fuchs

Obchody Jubileuszu 200-lecia szkoły

18 października świętowaliśmy Jubileusz 200-lecia naszej szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w miejscowym kościele parafialnym, celebrowanej przez księdza proboszcza – Andrzeja Dzido w asyście księdza dziekana – Wiesława Oleszka. Dalsza część tego podniosłego wydarzenia miała miejsce w budynku szkoły. W odświętnym ceremoniale wprowadzono Sztandar szkoły, złożono kwiaty i zapalono znicz przy tablicy pamiątkowej, poświęconej Patronowi – ks. Stanisławowi Staszicowi. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły – p. Bożena Nowosad. Po powitaniu gości przedstawiła pokrótce historię naszej szkoły, podkreśliła zasługi ks. Stanisława Staszica dla rozwoju naszego regionu i całego kraju, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzebę szerzenia oświaty wśród warstw najuboższych. Pani Dyrektor wyraziła również słowa wdzięczności dla Wójta Gminy Hrubieszów – p. Tomasza Zająca, jako przedstawiciela władzy samorządowej, za wspieranie podejmowanych przez szkołę inicjatyw w minionych latach. Zapewniła też o popularyzowaniu myśli i idei staszicowskich wśród dzieci i młodzieży, aby w przyszłości byli godnymi kontynuatorami dzieła zapoczątkowanego przez naszego Patrona i na jego wzór potrafili pracować dla dobra innych ludzi. Kolejnym punktem programu były przemówienia zaproszonych gości: władz gminnych, oświatowych, przedstawiciela TRH, straży granicznej, hrubieszowskiego muzeum, sołtysów, Kół Gospodyń Wiejskich oraz Rady Rodziców. Wszyscy kierowali pod adresem p. Dyrektor gratulacje i słowa uznania dla naszej „Jubilatki”, życząc dalszych sukcesów w dziedzinie edukacji dzieci i młodzieży oraz świętowania kolejnych rocznic. Wójt Gminy Hrubieszów – p. Tomasz Zając podziękował również byłym dyrektorom za ich pracę i wkład w rozwój szkoły w przeszłości. Podniosłym momentem uroczystości było wbicie pamiątkowego gwoździa w drzewiec sztandaru szkoły oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jubileusz 200-lecia szkoły. Po oficjalnej części uroczystości, nasi uczniowie wystąpili w przygotowanym programie artystycznym. Młodsze dzieci zaprezentowały piękny taniec ludowy i recytowały wiersze, które opiewały piękno naszej „małej ojczyzny” oraz korzyści płynące z nauki. Natomiast starsi uczniowie przybliżyli historię szkoły w humorystycznym dialogu. Dopełnieniem występu był piękny wokal dwóch absolwentek szkoły – Barbary Pakuły i Karoliny Mączki. Na zakończenie uroczystości wszyscy goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy poświęconej Patronowi szkoły – ks. Stanisławowi Staszicowi, wpisania się w Księdze Pamiątkowej oraz na poczęstunek.

Chłopiec i dwie dziewczynki - szkolny poczet sztandarowy wewnątrz kościoła w Czerniczynie
Zdjęcie 1
Dyrektor szkoły przybija gwóźdź pamiątkowy do drzewca sztandaru szkoły
Zdjęcie 11
Dyrektor szkoły przybija gwóźdź pamiątkowy do drzewca sztandaru szkoły
Pan Wójt Gminy Hrubieszów przybija gwóźdź pamiątkowy do drzewca sztandaru szkoły
Zdjęcie 12
Pani Sekretarz Gminy Hrubieszów przybija gwóźdź pamiątkowy do drzewca sztandaru szkoły
Zdjęcie 13
Pani wizytator przybija gwóźdź pamiątkowy do drzewca sztandaru szkoły
Zdjęcie 14
Pani wizytator przybija gwóźdź pamiątkowy do drzewca sztandaru szkoły
Przewodnicząca Rady Rodziców przybija gwóźdź pamiątkowy do drzewca sztandaru szkoły
Zdjęcie 15
Gwóźdź pamiątkowy z okazji dwustulecia szkoły przybity do drzewca sztandaru szkoły
Zdjęcie 16
Dyrektor szkoły i zaproszeni goście odsłaniają tablicę pamiątkową z okazji dwustulecia szkoły
Zdjęcie 17
Panie z Rady Rodziców składają podziękowania Pani Dyrektor oraz Panu Wójtowi
Zdjęcie 18
Panie z Rady Rodziców składają podziękowania Pani Dyrektor oraz Panu Wójtowi
Uczniowie tańczą taniec ludowy
Zdjęcie 19
Uczniowie tańczą taniec ludowy
Dawna uczennica szkoły śpiewa przy mikrofonie. W tle dwóch uczniów przy stoliku.
Zdjęcie 20
Pięcioro uczniów recytuje wiersze