Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Narodowe Czytanie w naszej szkole

Tablica multimedialna z plakatem promującym Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie w naszej szkole

6 września 2022 r. społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Staszica w Czerniczynie włączyła się w akcję Narodowego Czytania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

Inicjatywa Narodowego Czytania wybranych tekstów literackich została zainicjowana przez prezydenta Rzeczypospolitej w 2012 roku lekturą „pana Tadeusza”. Akcja cieszyła się ogromną popularnością, dlatego w kolejnych latach wybierano do czytania wartościowe teksty z literatury polskiej. Były to m.in. dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” H. Sienkiewicza, „Lalka” B. Prusa, „Quo vadis” H. Sienkiewicza, „Przedwiośnie” S. Żeromskiego, nowele, „Balladyna” J. Słowackiego i „Moralność Pani Dulskiej”. W obecnym roku obchodzimy 200. rocznicę romantyzmu w Polsce, a „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane w 1822 roku w Wilnie dały początek epoce.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w akcję Narodowego Czytania, i w atmosferze tajemniczości wypływającej ze scenerii i rekwizytów interpretowali Mickiewiczowskie ballady. Wystąpili uczniowie klasy piątej – Kornelia Grzyb i Kevin Frykowski; uczniowie klasy szóstej – Oliwia Frankiewicz, Maciek Kamiński i Karol Wieczorek oraz z klasy ósmej – Piotr Bucoń i Kacper Makowiec. Pani Dyrektor – Bożena Nowosad, p. Barbara Frykowska i p. Agata Zając zachwyciły słuchaczy niezwykłym budowaniem nastroju ballad. Spotkanie poprowadziła polonistka Grażyna Dyniec.

Nauczycielka ubrana w czarną kwiecistą bluzkę i wianek z kwiatów na głowie przy tablicy poświęconej Adamowi Mickiewiczowi
Zdjęcie 1
Tablica poświęcona życiu i twórczości Adama Mickiewicza
Zdjęcie 2