Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - „Mieli zostać bezimienni – zostali nieśmiertelni”

Uczniowie z panią dyrektor i nauczycielami obok tablicy z okazjonalną dekoracją

„Mieli zostać bezimienni – zostali nieśmiertelni”

Jak co roku, 1 marca uczciliśmy w naszej szkole pamięć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Tych, którzy nie uznali końca II wojny światowej i z bronią w ręku wystąpili przeciw komunizmowi, drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi.

Żołnierze „Wyklęci” stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie, ani nawet ocalić swojego wizerunku. Przez lata ciążyło na nich piętno bandytów. Ci, którzy więcej ceniąc sobie honor, wolność i miłość do Ojczyzny – opluwani, nieludzko katowani w ubeckich więzieniach – mieli być skazani na zapomnienie.
Wszyscy uczniowie szkoły, wraz z Panią Dyrektor – Bożeną Nowosad i nauczycielami zebrali się, aby oddać hołd Żołnierzom „Wyklętym”. Przybyli również zainteresowani rodzice. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, następnie uczniowie klasy VI i V zaprezentowali występ przygotowany pod kierunkiem wychowawcy - Barbary Frykowskiej. Był on swoistą lekcją historii o dramatycznych losach podziemnych bohaterów. Zaśpiewane piosenki oraz wiersze wprowadziły zebranych w nastrój zadumy o tych, którzy walczyli o wolną Polskę, a okazjonalna dekoracja, upamiętniająca bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego, była źródłem wielu cennych informacji o ich losach.
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest obowiązkiem naszego pokolenia. Staramy się więc z niego wywiązywać i rozpalać u młodzieży iskierkę patriotyzmu. Właśnie dlatego w tym dniu, przywracamy pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Bóg, honor i wolna, suwerenna Ojczyzna – to hasła, w imię których żołnierze antykomunistycznego podziemia gotowi byli do największych poświęceń. Są to wartości ponadczasowe i powinny na zawsze pozostać aktualne dla młodego pokolenia Polaków. „Lepiej stojąc umierać, niż klęcząc na kolanach żyć…”

Nauczyciele, uczniowie i rodzice oglądają występ
Zdjęcie 1