Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Ważne informacje dla uczniów wyjeżdżających do Portugalii

Lecący samolot na tle zachodzącego słońca
fot. pixabay.com

Ważne informacje dla uczniów wyjeżdżających do Portugalii

Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych kwestii związanych z wyjazdem uczniów do Portugalii w ramach programu Erasmus+.

Wylot: Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice: 24.09.2023 liniami lotniczymi Ryanair w godzinach 12:40-15:25. Planowany wyjazd autokarem spod szkoły o 3:30 nad ranem.

Powrót: Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie: 6.10.2023 liniami lotniczymi Wizzair w godzinach 18:10-22:55. Planowany przyjazd autokarem pod szkołę 7.10.2023 o godz.5:00 nad ranem.

Każdy uczestnik zabiera ze sobą:

• dokument tożsamości – dowód osobisty/paszport,
  • kartę EKUZ - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego,
  • telefon komórkowy z włączonym roamingiem,
  • odzież codzienną (odzież letnią i jesienną: bluza, kurtka, buty na zmianę, klapki, strój kąpielowy, strój sportowy),
  • niewielki, szybkoschnący ręcznik do skorzystania nad oceanem,
  • kosmetyki/środki higieny osobistej,
  • niezbędne leki,
  • pieniądze (waluta: EURO – wymieniamy przed wylotem),
  • akcesoria (okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy itd.),
  • urządzenia elektryczne/elektroniczne (np. suszarki do włosów, ładowarki).

Hotel zapewnia ręczniki, ale nie można ich wynosić poza budynek.

Uczeń może posiadać jedną sztukę bagażu podręcznego nierejestrowanego o maksymalnych wymiarach 40 cm x 20 cm x 25 cm. Może to być torebka lub plecak. Podane wymiary obejmują również wszystkie wystające części, takie jak rączki czy kółka. Bagaż rejestrowany o maksymalnych wymiarach 80 cm x 120 cm x 120 cm i wadze łącznie do 20 kg jest przeznaczony dla dwóch osób.

Bagaż podręczny jest zabierany do kabiny samolotu. Powinien zawierać w pierwszej kolejności rzeczy wartościowe (komputery, elektronika, pieniądze itd.), dokumenty oraz niezbędne na czas podróży leki, ale również odzież czy powerbanki. Nie wolno do niego wkładać ostrych przedmiotów ani żadnych płynów powyżej 100 ml. Wszystkie płyny muszą być umieszczone w jednej, przezroczystej, plastikowej i zamykanej torebce o wymiarach do 20 cm x 20 cm, o łącznej pojemności do jednego litra. Torebka z płynami musi zostać wyjęta z bagażu podręcznego w celu oddzielnego prześwietlenia podczas odprawy na lotnisku. Można mieć własną żywność, np. kanapki, drożdżówki, rogaliki, herbatniki, owoce, batoniki zbożowe, orzechy, cukierki, ciastka, chrupki, batony, chipsy itd. Unikamy żywności szybko psującej się, np. nabiału. W wodę oraz napoje na czas podróży lotniczej można się zaopatrzyć dopiero po przejściu przez odprawę osobistą na lotnisku (w strefie bezcłowej). Do momentu kontroli osobistej należy pozbyć się wszystkich płynów znajdujących się w pojemnikach powyżej 100 ml lub przepakować je do bagażu rejestrowanego. Na pokład samolotu można wnieść pustą butelkę na wodę wielokrotnego użytku.

W bagażu rejestrowanym, umieszczanym w luku bagażowym samolotu, można spakować odzież, kosmetyki i inne, mniej wartościowe przedmioty. Nie wolno wkładać tu powerbanków. Nie obowiązuje tu limit 100 ml płynu, więc można spakować większość kosmetyków. Można spakować tutaj leki, które nie są niezbędne na czas podróży. W przypadku przekroczenia dozwolonej wagi bagażu rejestrowanego za każdy dodatkowy kilogram pasażer zobowiązany jest uiścić dodatkową opłatę na lotnisku. Szkoła nie pokrywa kosztów wynikających z przekroczenia dozwolonej wagi lub wymiaru. Warto pamiętać, że limit 20 kg obejmuje również samą walizkę, nie tylko jej zawartość.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu zobowiązani są do zabrania ze sobą dokumentów: dowodu osobistego oraz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Przed podróżą należy zrobić zdjęcia wyżej wymienionych dokumentów i mieć je przy sobie w telefonie w razie zagubienia.

Zasady zachowania na lotnisku:

1. Nie oddalamy się od grupy bez zgody Opiekunów!
  2. Jesteśmy punktualni.
  3. Nie pozostawiamy bagażu podróżnego bez opieki.
  4. Poruszamy się wyznaczonymi szlakami komunikacyjnymi na lotnisku i płycie lotniska.
  5. Przestrzegamy zasad reżimu sanitarnego na lotnisku i w samolocie.
  6. Wykonujemy polecenia obsługi lotniska i obsługi samolotu (m.in. podczas kontroli osobistej oraz podczas wejścia na pokład samolotu).