Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Komunikat dotyczący realizacji Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2021 w Gminie Hrubieszów

Godło i Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
graf. gov.pl/premier

Gmina Hrubieszów wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Hrubieszowie informuje, że przystąpiła do realizacji Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2021. Program został ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i jest finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego. Gmina Hrubieszów otrzyma łączną kwotę w wysokości 142 137,00 zł. środków z Funduszu Solidarnościowego na realizację Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2021.

Celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ograniczenie skutków niepełnosprawności przy wykonywaniu codziennych czynności oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez pomoc w podejmowaniu aktywności społecznej.

Program zapewnia świadczenie usług asystenta dla:

• dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
  • osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wymagających wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
    Usługi asystenckie polegać będą m.in. na pomocy uczestnikom w czynnościach takich jak:
  • wyjście, powrót oraz/lub dojazdy w wybrane przez uczestnika programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/ rozrywkowe/społeczne/sportowe)
  • zakupy, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji,
  • załatwianie spraw urzędowych,
  • w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także dotarcie i powrót do/z placówki oświatowej.

Osoba niepełnosprawna lub opiekun prawny ma prawo wyboru lub wskazania osoby, która będzie świadczyć usługi asystenta.
Kto może zostać asystentem?

• osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny
  • osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu
  • osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, lecz niespokrewnione i niezamieszkujące razem z uczestnikiem Programu.

Więcej informacji temat Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej"- edycja 2021 znaleźć można na tej stronie