Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Budowa małej infrastruktury zabezpieczającej Błonia Nadbużańskie na obszarze NATURA 2000

Logo "NFOŚiGW"
fot. www.nfosigw.gov.pl

W lutym 2010 r. Gmina Hrubieszów złożyła wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie przedsięwzięcia w ramach Programu Priorytetowego 6.1. Ochrona przyrody i krajobrazu w 2010 roku, pn.: "Budowa małej infrastruktury zabezpieczającej Błonia Nadbużańskie na obszarze NATURA 2000". Celem projektu jest zabezpieczenie gatunków i siedlisk chronionych w ramach obszarów NATURA 2000 na terytorium miejscowości Gródek i Czumów w gminie Hrubieszów, przed nadmierną presją turystów, przy jednoczesnym udostępnieniu walorów kulturowo-krajobrazowych obszaru.

W ramach tego projektu przewiduje się zagospodarowanie turystyczne dwóch działek gminnych w Gródku i Czumowie.

W Gródku planuje się utworzenie punktu widokowego na Królewski Kąt, w związku z tym w ramach projektu podjęte zostaną następujące działania:
  • budowa parkingu z kostki kamiennej,
  • budowa wieży widokowej,
  • budowa ogrodzenia działki z bali drewnianych,
  • budowa zadaszenia dla turystów (wiata drewniana),
  • ustawienie sanitariatów (tzw. toaleta sucha – wiata drewniana),
  • ustawienie tablicy informacyjnej,
  • ustawienie osłony na pojemnik na śmieci (wiata drewniana),
  • ustawienie śmietników drewnianych,
  • ustawienie stołów z bali drewnianych,
  • ustawienie ławek z bali drewnianych,
  • zakup i ustawienie lunet stałych widokowych.

Działka już obecnie stanowi nieoficjalny punkt widokowy. Wybudowanie tam miejsc parkingowych zwiększy bezpieczeństwo ruchu drogowego, a także przyczyni się do zmniejszenia ruchu pojazdów na obszarze objętym projektem.

Natomiast na działce w miejscowości Czumów (Lasek Czumowski) planuje się:
  • budowę zadaszenia dla turystów (wielofunkcyjna wiata drewniana z podłogą drewnianą),
  • ustawienie sanitariatów (tzw. toaleta sucha – wiata drewniana),
  • ustawienie osłony na pojemnik na śmieci (wiata drewniana),
  • ustawienie śmietników drewnianych,
  • ustawienie stołów z bali drewnianych,
  • ustawienie ławek z bali drewnianych.

Proponowane rozwiązania ograniczą presję ludności, uczestniczącej w corocznym święcie Dzień Samorządowca na środowisko przyrodnicze. Ponadto ruch turystyczny zostanie sprowadzony do wyznaczonych miejsc.

Obiekty mają zostać postawione w znacznej większości z materiałów naturalnych, odnawialnych (głównie drewno), dzięki temu ogranicza się negatywny wpływ na środowisko.

Gmina Hrubieszów jest jedyną jednostką samorządu terytorialnego w kraju, która otrzymała dofinansowanie w ramach Programu priorytetowego Ochrona przyrody i krajobrazu w 2010 roku i znalazła się w gronie 69 wyróżnionych dofinansowaniem podmiotów (głównie parki narodowe i organizacje pozarządowe). Gmina otrzymała dotację na 100% robót budowlanych, czyli 388.250 zł. Musiała jednak za własne środki wykonać dokumentację techniczno-projektową. Umowę na udzielenie dotacji zawarto na początku września 2010 r. Decyzja o dofinansowaniu zapadła już wcześniej, w związku z czym Gmina Hrubieszów jeszcze wiosną 2010 r. zleciła opracowanie inwentaryzacji przyrodniczej dla działki w Gródku, która została wykonana. Ponadto do końca tego roku opracowano jeszcze dokumentację techniczno-projektową na kwotę 18.140 zł. W związku z wymogami NFOŚiGW został złożony wniosek o wypłatę dotacji w kwocie 4.400,00 zł, która stanowi pokrycie dla opracowania inwentaryzacji przyrodniczej (w 2010 r. zaplanowano tylko ten wydatek kwalifikowalny). Wniosek o płatność został pozytywnie zweryfikowany. Roboty budowlane zaplanowano na rok 2011, a zakończenie realizacji całości projektu ma nastąpić do 30 listopada 2011 r.

Na uwagę zasługuje również fakt, że koncepcja tego projektu Gminy Hrubieszów już raz została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie. W styczniu br. Gmina zajęła III miejsce w I edycji ogólnopolskiego konkursu „Wygramy Razem Euro” zorganizowanego wspólnie przez firmę Accreo Taxand i „Gazetę Wyborczą”. Konkurs ten miał na celu wyłonienie najlepszego pomysłu inwestycji ubiegającej się o unijną dotację. Teraz okazało się, że rzeczywiście należy do najlepszych pomysłów w kraju.